Ciekawe informacje dla pacjentów. Jeśli przyjrzymy się bliżej położeniu nerek możemy zaobserwować, że bardzo blisko nich biegną nerwy biodrowo-podbrzuszne oraz biodrowo-pachwinowe. Pewnie dla większości z Was, to co czytacie to czarna magia, jednak ważnym faktem jest, że nerwy te unerwiają ruchowo mięsnie ściany tułowia, a czuciowo skórę bocznej i przedniej ściany jamy brzusznej. Dlaczego fakt ten powinien być znany fizjoterapeucie oraz dlaczego jest to przydatna informacja dla pacjenta? Otóż przy patologicznym powiększeniu nerek, z powodu różnych chorób, może dojść do ucisku wyżej wymienionych nerwów, co wiąże się z bólem w okolicach podbrzusza oraz blisko więzadła pachwinowego.

Kolejną ciekawostką anatomiczną jest fakt, że nerki leżą tuż poniżej przepony, dlatego poruszają się biernie wraz z jej ruchami oddechowymi. Podczas wdechu nerki nieznacznie przesuwają się ku dołowi oraz dobocznie. Dlatego powyższe ruchy u pacjentów z chorobami nerek mogą powodować ból podczas oddychania.

Sprowadza nas to do dwóch wniosków. Pierwszy z nich to, że wywiad i diagnostyka to podstawa. Więc na przyszłej wizycie drogi pacjencie pamiętaj, żeby nie ukrywać żadnych dolegliwości, nawet tych pozornie nie istotnych w Twoich oczach dla fizjoterapeuty. Drugi wniosek jest czasami źle postrzegany przez pacjentów. Jeśli terapia nie przynosi rezultatów i fizjoterapeuta kieruje nas na dodatkowe badania, nie traktujmy tego jako jego porażki i braku doświadczenia. Nie każdy problem jesteśmy wstanie rozwiązać w gabinecie, lecz celna diagnoza i odesłanie do odpowiedniego specjalisty może rozwiązać problem równie skutecznie co najlepsza terapia.

Na koniec ważna uwaga! Wyżej opisane przypadłości i bóle w tych okolicach oraz podczas oddychania nie muszą od razu znaczyć o chorobie nerek. Jest kilka przyczyn które mogą powodować dysfunkcje nerki a w konsekwencji podobne objawy jak te opisane wyżej. Niektóre przyczyny dysfunkcji nerek to m.in.:

  • Zmienione napięcie mięśnia lędźwiowego większego
  • Dysfunkcja kości krzyżowej
  • Zmniejszenie mobilności przepony
  • Zaburzenie napięcia dna miednicy

Z takimi problemami fizjoterapeuta powinien sobie poradzić, lecz jeśli problem nawraca i nie ma poprawy w odczuciach bólowych, zakładając, że nie ma innej przyczyny, warto pomyśleć o wykonaniu podstawowych badań.

Podziel się:

Skomentuj: